POZNAJMY SIĘ

Od kilku lat aktywnie wspieram Klientów indywidualnych oraz biznesowych w obszarze psychologii, coachingu oraz szkoleń.

KIM JESTEM?

Cześć! Nazywam się Jakub Rataj.

 

Tym co mnie napędza w pracy  jest pasja do rozwoju – siebie i innych. Od ponad 7 lat jestem związany z branżą wspierania rozwoju osobistego, emocjonalnego, zawodowego i biznesowego. Moja praca skupia się w obszarze rozwoju umiejętności psychospołecznych, odkrywaniu talentów i wewnętrznego potencjału, wzmacnianiu kompetencji, budowaniu poczucia własnej wartości oraz tworzeniu równowagi między sferą prywatną, a biznesową. Jestem dyplomowanym Psychologiem oraz certyfikowanym Trenerem Coachem. Jestem również akredytowanym praktykiem narzędzia diagnostycznego PRISM Brain Mapping – testu behawioralnych zachowań.

Aktualnie pracuję w dziale HR jako Training & Development Manager. Zarządzam wszystkimi aktywnościami szkoleniowymi oraz treningowymi w organizacji. Jestem twórcą, min.: narzędzi szkoleniowych, warsztatów oraz programów rozwojowych.

Posiadam kilkuletnie doświadczenie w pracy z Klientem indywidualnym oraz Organizacjami. Moja wiedza psychologiczna, doświadczenie biznesowe, trenerskie i coachingowe, umożliwiają moim Klientom wsparcie, które obejmuje wiele płaszczyzn, jest kompletne. Pomagam w rozwiązywaniu osobistych problemów, planowaniu strategii firmowej, pozbywaniu się blokad i ograniczeń, realizacji założonych celów indywidualnych oraz zawodowych.

Od początku mojej drogi, intensywnie skupiam się na własnym rozwoju poprzez uczestnictwo w warsztatach, szkoleniach, indywidualnych mentoringach oraz sesjach superwizjynych. Staram się regularnie rozwijać kluczowe dla mnie kompetencje i umiejętności.

Dzięki swoim doświadczeniom wiem, że pierwszym krokiem do efektywnego rozwoju w sferze osobistej, społecznej i emocjonalnej jest chęć do zmiany i podjęcie decyzji. Wychodzę z założenia, że realizacja celów i spełnianie marzeń są efektem właśnie przedsięwziętych kroków, a nie przypadkowych zdarzeń. 

Jestem ogromnym zwolennikiem brania odpowiedzialności za kreowanie przyszłości tu i teraz, ponieważ jeśli nie teraz, to kiedy?

Do usłyszenia!

Pozdrawiam serdecznie,

Jakub Rataj

Jakie są moje kluczowe wartości?

Szczerość – jest to dla mnie fundamentalna podstawa tworzenia relacji z innymi oraz życia w harmonii z samym sobą. 

Entuzjazm – jestem zwolennikiem podejścia „Dam radę z uśmiechem” lub po prostu „Dam radę”.

Profesjonalizm – to co robię, robię zawsze dając z siebie 100%. Skuteczność w działaniu i efektywność są dla mnie priorytetem.

 

Co robię prywatnie?

Dbam o relacje z bliskimi w roli ojca, męża oraz przyjaciela;

Pasjonuję się nowoczesnymi technologiami;

Inspiruję się  ludźmi, których mam przyjemność spotykać na swojej drodze;

Poznaję nowe obszary uczenia się i rozwoju; lokalną kulturę miejsc, w których mam okazję być;

Uwielbiam rytuał parzenia dobrej kawy, poznawanie kulinarnych nowości.

KWALIFIKACJE

1 7

Psycholog 

mgr Psycholog 

 

Ukończenie jednolitych studiów magisterskich na Wydziale Psychologii – Uniwersytet Warszawski.

 

Specjalizacja:

Wspieranie rozwoju osobowości

3

Coach

Certyfikowany Coach ICC / ICF

 

Ukończenie międzynardowoej Szkoły Coachingu ICC.

 

Certyfikacja:

International Coaching Community (ICC)

 

Ukończenie Szkoły Coachingu Grupa SET w certyfikacji ICF.

 

Członkostwo:

International Coaching Federation (ICF)

2 2

Trener

Trener – Wydział Psychologii UW

 

Ukończenie specjalizacji „Wspieranie rozwoju osobowości” na Wydziale Psychologii – Uniwersytet Warszawski.

 

Certyfikowany Praktyk i Trener narzędzia diagnostycznego PRISM Brain Mapping.

Doświadczenie w liczbach:

godzin coachingowwych

godzin wsparcia psychologicznego

godzin na sali szkoleniowej

EKSPERTYZA

Ja jako psycholog

Psychologią zainteresowałem się po raz pierwszy w wieku nastoletnim. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że to właśnie z tą dziedziną mam do czynienia. Interesowały mnie relacje z innymi, jak się one kształtują, co na nie wpływa, czy są jakieś prawidłowości, którymi my, jako ludzie, się kierujemy. Okazało się, że nawet ja, dzięki analizie swojego zachowania mogę się rozwijać i zmieniać. Teraz już wiem, że to zjawisko to pożądany „rozwój osobisty”. Rozszerzała się moja perspektywa patrzenia na otoczenie, początkowo szkołę i naukę, później pracę, relacje i rozumienie innych.  W 2013 roku podjąłem decyzję o zmianie kierunku studiów i  złożyłem aplikację na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Od początku ważne było dla mnie wykorzystywanie umiejętności psychologicznych w praktyce. Będąc na II roku podjąłem decyzję o wybraniu specjalizacji „Wspieranie rozwoju osobowości”, która finalnie spowodowała, że zacząłem projektować i prowadzić warsztaty psychologiczne. Tak zaczęła się moja droga jako trenera.

Wierzę w to, że każdy, niezależnie od zawodu, ma obszary które go szczególnie interesują i takie, które lubi mniej. Mnie szczególnie ciągnęło do tematyki empatii i jej roli, wagi zachowań prospołecznych, a także różnych form i metod uczenia się.

Pod koniec 2019 roku rozpocząłem własną praktykę psychologiczną. Aktualnie pracuję w Fundacji zajmującej się pomocą osobom w sytuacji okołorozwodowej, konfliktu rodzinnego oraz doświadczających przemocy. Udzielam wsparcia psychologicznego oraz konsultacji osobom, które mają trudności w budowaniu relacji, są osamotnione, rozwodzą się czy są skonfliktowane.

Ja jako coach

Pierwszy  kontakt z coachingiem miałem w 2015 roku, podczas szkolenia dotyczącego podstaw zarządzania zasobami ludzkimi. To co się tam działo zapadło mi w pamięć na tyle, że później sam zdecydowałem się wziąć udział w sesji coachingu grupowego. I ponownie – pozostały mi dobre wspomnienia, a czas tam spędzony uważam za wyjątkowo efektywny. Po jakimś czasie zacząłem myśleć o coachingu jako o prawdpodobnie dobrej metodzie na to, żeby jak najlepiej odpowiadać na pojawiające się potrzeby moich Klientów. Na początku odpowiednio je rozpoznawać, a potem dobierać zgodnie z ich oczekiwaniami. To poprowadziło mnie dalej – do szkolenia coachingowego.

Kilka miesięcy później ukończyłem akredytowaną Szkołę Coachingu. Wzbogaciłem  swój warsztat o dodatkowe umiejętności, narzędzia oraz doświadczenia. Aktualnie jestem w trakcie zdobywania certyfikacji na poziomie ACC (ICF). Specjalizuję się w coachingu indywidualnym, rozwojowym i biznesowym. Moim zadaniem podczas sesji coachingowej jest wsparcie w dążeniu do celu, rozszerzenie perspektywy Klienta, odkrycie wewnętrznych/zewnętrznych zasobów, integracja emocjonalna, demaskowanie przekonań, które mogą wspierać lub hamować. W pierwszej kolejności koncentruję się na odkrywaniu wartości i  zasobów drugiej strony, aby w następnym kroku wesprzeć w odnalezieniu rozwiązania prowadzącego do zrealizowania celu.

Od 2019 roku jestem również certyfikowanym praktykiem narzędzia diagnostycznego PRISM Brain Mapping. Służy ono do identyfikacji indywidualnych preferencji zachowań, które mogą być „bazą” informacji do rozpoczęcia pracy coachingowej.

Coaching wykorzystuję regularnie w środowisku biznesowym. Jest to kluczowe narzędzie wspierania kadry Managerskiej w dążeniu do zaplanowanych celów oraz pokonywaniu blokad związanych z ilością obowiązków i zadań.

Ja jako trener

Myśląc o swoim doświadczeniu jako trenera mam w głowie pierwszy współprowadzony warsztat. Dotyczył on rozwoju umiejętności komunikacji interpersonalnej. Było to dla mnie ogromne wydarzenie. Towarzyszyły mi emocje, napięcie i ekscytacja, które ciężko zapomnieć. Satysfakcja, która pojawiła się nieoczekiwanie tuż po spowodowała, że zacząłem myśleć o rozwoju siebie w tym obszarze psychologii.

W ciągu następnych miesięcy przygotowywałem się, uczyłem, obserwowałem innych i uczestniczyłem w różnych warsztatach. W końcu przeprowadziłem samodzielnie swój pierwszy kilkugodzinny mini warsztat. Skierowany był do młodzieży i tematyką były podstawy komunikacji. Znowu pojawiła się satysfakcja, zacząłem testować różne style prowadzenia warsztatów, rozpocząłem samodzielne projektowanie scenariuszy oraz modyfikowanie ćwiczeń. Celem było zaprojektowanie zajęć tak, aby jak najbardziej efektywnie wykorzystać dany czas i realnie zwiększać umiejętności Uczestników. Stawiając kolejne kroki jako Trener, otrzymałem szansę na prowadzenie szkoleń z elementami mentoringu dla nowo zatrudnionych Pracowników w Organizacji.

W 2017 roku w ramach wewnętrznej rekrutacji, rozpocząłem pracę jako Trener wewnętrzny obejmując zasięgiem szkoleniowym obszar całej Polski. Moim głównym obowiązkiem był rozwój Pracowników w zakresie umiejętności sprzedaży, wiedzy produktowej, Standardu Obsługi Klienta oraz wdrożenie cyklu prowadzenia warsztatów edukacyjnych. W późniejszym czasie zajmowałem się systematyzacją procesów rozwojowych w Organizacji oraz stworzeniem pełnego cyklu Onboardingowego dla nowych Pracowników w Dziale Retail oraz HQ.

Na przełomie 2018 i 2019 roku zrealizowałem cykl warsztatów psychologicznych dla szkół podstawowych oraz średnich z zakresu umiejętności społecznych. Pracowaliśmy nad  asertywnością, komunikacją bez przemocy, rozwiązywaniem konfliktów, zarządzaniem sobą w czasie. Jednym z ciekawych i rozwijających dla mnie doświadczeń było przeprowadzenie serii warsztatów z zakresu komunikacji oraz empatii dla Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Obecnie tworzę, projektuję i prowadzę szkolenia i warsztaty z różnych dziedzin psychologii, uczę też innych i muszę przyznać, że sprawia mi to dużą satysfakcję. Czuję, że się w tym spełniam.

Napisz do mnie wiadomość

Skorzystaj z formularza kontaktowego. Umówmy się na wybrany termin. Odpowiedź zwrotną otrzymasz w przeciągu 12h.